Mis on ultimate frisbee?

Kuidas mängida Frisbee't?

Reeglid

Mängu (ja iga punkti) alguses reastuvad kaks viie- või seitsmeliikmelist võistkonda punktiala esijoonele. Mäng algab, kui kaitsemeeskond viskab ketta vastaspoolel asuvale ründemeeskonnale (lahtivise). Mängu eesmärk on ketas meeskonnaliikmete vaheliste söötude abil teisele väljakupoolele toimetada, nii et meeskonnakaaslane selle punktiala piires kinni püüda saaks.

Kettaga mängija ei tohi ketast käes hoides kõndida, hĂĽpata või joosta. Mängijate vahel ei tohiks tekkida kehalist kontakti. Kui ketas puudutab maad või vastasmeeskonna mängija ketta "vahelt lõikab", läheb ketas ĂĽle vastaste valdusse, st rĂĽhdama asub teine võistkond. Samuti läheb ketas teisele meeskonnale juhul, kui mängija pĂĽĂĽab ketta väljaspool mänguväljakut või kui viskajal saab täis ajalimiit. Nimelt võib viskajast kuni 3 meetri raadiuses asub vastasmeeskonna mängija valjuhäälselt lugeda sekundeid ĂĽhest kĂĽmneni (sisetingimustes kaheksani) ning kui viskaja ei suuda selle aja jooksul viset teha, asub rĂĽndesse vastasmeeskond.

Kui meeskond suudab ketta edukalt vastaspoolel asuvasse punktialasse toimetada, saab meeskond ĂĽhe punkti, toimub poolte vahetus ja mäng algab uuest lahtiviskest. Ăśks mäng kestab nii kaua, kuni ĂĽks meeskondadest saab kokku vajaliku punktisumma või täis saab ajalimiit.

TĂĽĂĽpiline mänguväljak on 100 meetrit pikk ning 37 meetrit lai. Selles sisaldub ka kaks 18 meetri pikkust punktiala. Väljaku suurus ja reeglid olenevad suuresti kasutatava platsi võimalustest. Ultimate 'i on võimalik harrastada nii sise- kui ka välitingimustes, samuti erineval pinnasel, näiteks liival, murul või kunstmurul. 

Spirit of the Game

Ultimate on ainulaadne, sest kohtunikeks on mängijad ise: isegi maailmameistrivõistlustel pole eraldi kohtunikke. Mängijad järgivad käitumisjuhendit, mida nimetatakse Spirit of the Game'iks (SOTG). See innustab vastastikust austust ning viisakat käitumist. Ultimate on kontaktivaba mäng, mis tähendab, et iga füüsilist kontakti mängijate vahel võib lugeda veaks. Mängijad ise vastutavad ausa mängu eest.

Allikas: Wikipedia